Ako sa dostať z priemyslovky na medicínu? 1/2


   
 
Stálo ma to veľmi veľa úsilia, kým som im to oznámil. Bolo to jedno z mojich najťažších životných rozhodnutí, ktoré som kedy urobil. Nikdy nezabudnem na ich prvotnú reakciu. Ďakujem Im za nekonečnú podporu.

Tieto 4 vety opisujú začiatok životnej etapy, ktorá začala potom ako som dobrovoľne vystúpil z "rozbehnutého študentského vlaku". 

zanechanie štúdia 


Správny smer

Kým som si zvolil ten správny smer, ktorým sa chcem uberať:

  • som stratil 3 roky svojimi nesprávnymi rozhodnutiami
  • podal si 11 prihlášok na VŠ 
  • celkovo minul asi 200 € na všetky prihlášky
  • vyplytval enormné množstvo času
  • objavil čosi nepoznané
  • vystriedal 3 práce popri škole
  • zistil čo je proti mojej srsti
  • naučil sa robiť rázne rozhodnutia a
  • ostal múdrejší, skúsenejší a poučenejší zo svojich chýb.


Pôvodne tento článok mal vzniknúť, hneď potom čo by som zdolal to najväčšie šialenstvo a utvrdil sa trošku viac v tom, že to "niekde" dotiahnem. Pravda je taká, že v poslednom čase zažívam jednu facku za druhou, ktoré ma udržali len tak tak na uzde. Myslím si, že teraz je ten správny čas sa rozpísať viac!


Nikto o tom nevedel

       V jeden krásny aprílový večer som oznámil svojim rodičom, že som si podal tajne prihlášku (február 2018) na medicínu. Dovtedy som to povedal len jednému jedinému človeku. Sebe. Nikto o tom nevedel. 

Dva týždne som to nosil v hlave, až kým som nenabral odvahu a vyšiel s pravdou von. Bol som nervózny ako pred vlastnou popravou, pot mi stekal po tvári a taký trasúci hlas som nemal ani pri prvom hovore, keď som niekedy dávno pracoval v call centre. Pamätám si presný dátum, čas a ten pocit uspokojenia, ktorý prevýšil to nekonečné pnutie vo mne.

Ich reakcia bola očakávajúca

Prečo som to zatajil? Lebo inak by to nešlo a presne viem, akú reakciu by som od nich a celkovo od okolitého sveta dostal: "Ty na medicínu?" Ty a doktor? Nedáš ani anatómiu!" "Robíš si z nás srandu?" Nikam nejdeš." "Si normálny?" 

"Som!"

Aká by bola tvoja reakcia? Napíš mi do komentu :)

keď to nešlo za stolom, tak to muselo ísť na TV




Bol som "elektrotechnik"

Nemal som ani najmenšie predpoklady uspieť bez gymnázia. Totižto vyštudoval som odbor technické lýceum na elektrotechnickej škole, kde elektrotechnika mi išla asi tak ako biológia a chémia. Nijako! Ja som nedokázal vysvetliť ani tie najjednoduchšie poučky, napríklad čo je fagocytóza alebo prečo má uhlík 4 väzby.  Odkiaľ som to mal "preboha" vedieť?

kreslenie technického výkresu v prváku na intráku, 2011

My sme sa učili nakresliť technický výkres alebo poznať krivku dopytu či sa zvýši potom, čo si kúpim Horalku. Alebo klesne? Nerobím si srandu tentokrát, fakt sme sa to učili. 

Ekonomika

Dokonca ma vybrali na základe motivačného listu a pohovoru reprezentovať školu na ekonomickej súťaži v Madride. V ekonomike dodnes plávam, nevedel som si predstaviť, čo tam budem robiť. Tak som si zobral aspoň anglický slovník, keby bolo najhoršie. Aj bolo najhoršie.

Slovíčko neviem som používal veľakrát na tejto škole. Nakoniec aj výkres som nakreslil a nie jeden. Našťastie som aj zmaturoval, keďže som objavil nejaké predmety, ktoré som mal rád. Už si nepamätám, ktoré to boli, ale asi telesná výchova.

Bol som rád, že som sa zbavil kreslenia a veril som, že na medicíne nebudem potrebovať žiadne farbičky. Vystrelilo ma zo stoličky, keď som zistil, že tu sa všade kresli.

Prečo to píšem? Pretože neviem akým zázrakom som sa sem dostal, takisto ako neviem ako som skončil strednú školu.

bolo to veľmi vtipné prezentovať v angličtine bez slovníka so samými cudzincami




Kde sa zrodil nápad?

Nemal som to tak ako drvivá väčšina mojich spolužiakov, ktorí chceli byť od malička doktormi a hrali sa v izbe s "fonenďákom". Ja ako malý som chcel podnikať s veľkými vecami na veľkom trhu a kupovať červené a čierne Jeepy, do toho spievať a možno aj moderovať. Smetiarske auto som tiež chcel vlastniť aby som mohol naskakovať zozadu, čiže naozaj nič spoločné s medicínou. 

zo začiatku som sa aj takto učil na príjimačky

Pravý dôvod

Prišiel som na školu len kvôli doktorským úplatkom a prestíži v spoočnosti. Môžem si dovoliť kúpiť drahé auto a vlastniť obytnú dodávku. Samozrejme, že si robím srandu ale bolo by to reálne s tými úplatkami, keďže som zo Slovenska. Predsa taký naivný som bol len v podnikateľských detských časoch. To už som mohol byť ten "ajtyčkár" s dostatočnou praxou. Skutočný pravý dôvod napíšem inokedy.

1. #moholSombytMedik (2016)

Ten úplne prvotný nápad v mojej hlave sa nezjavil len tak, že poďme to skúsiť a možno to klapne. Vypĺňal som svoj "veškerý" voľný čas učením derivácii na predošlej škole (VUT FEKT) a podvedome prichádzal na to, že #moholSombytMedik hashtag môže byť raz reálny. Ani som o tom nevedel, že raz sa z tohto hashtagu ešte budem smiať. 

Nezabúdajte, že derivácie sú metla ľudstva. Ešteže to využívam dodnes. 

Ale čo sa v živote naučíš, to s najväčšou pravdepodobnosťou ehmm.. zabudneš. Vitaj na medicíne!

veľmi statočné učenie 

2. Fitness trénersky kurz (2017)

Keďže cvičím už nejaký ten piatok, tak som túžil ďalej napredovať aj v tomto smere a získať hodnotný papier. Pôvodne som to chcel robiť online popri medicíne, aby som nadobudol aj finančnú slobodu. Samozrejme, nešlo to tak ako som si to predstavoval.

Väčší zápal prišiel okolo roku 2017 na kurze, kde nám biochémiu výživy prednášala v mojich očiach obrovská kapacita Mgr. Juraj Laco, Phd. 

Predstava stáť na jeho mieste a mať aspoň také znalosti ako mal on ma nesmierne fascinovala. Rozmýšľal som aj o obore Nutričný terapeut alebo nejaký iný biochemický odbor. Zamyslel som nad otázkou: "Ale čo ak by ma prestala po čase zaujímať biochémia, kde je väčšina predmetov len o biochémii?" 

To je to isté, ako keď študuješ napríklad Jadrovú fyziku. Každý predmet má v názve niečo s fyzikou, čiže ak ťa prestane baviť fyzika, tak si len na pospas osudu. To už som bol na strednej, chcel som sa tomu tentokrát vyvarovať. Povedal som si, že na medicíne zažijem aj biochémiu, ktorá mi možno aj bude stačiť.


Bohate mi aj stačila! Keby sa stretlo moje dnešné "ja" s mojím mladším "ja", prestrelilo by mu mozog na trikrát. Som rád, že som prešiel z biochémie ako takej a nedokážem si predstaviť experimentovať ďalej so zložitejšími skúmavkami! 

O biochémii plánujem tiež samostatný článok.


náhodná fotka z prednášky na fitness kurze

3. Športovcom (roka) 2017-2018 som nechcel skončiť 

Predtým ako som sa hlásil na medicínu som si písal status VŠ študenta (vysokoškolského či večného? ani neviem) na fakulte športu. Študoval som učiteľstvo TV v kombinácii s náukou o spoločnosti. Pýtaš sa, že s čím? Áno aj filozofia ma čakala. Keď si na to teraz spomeniem, čo sme sa tam učili, tak mi rozum protestuje. Boli to čisté žvásty. Nemal som radšej ani zošit a fotil som si cudzie poznámky, aby som sa mal z čoho učiť. 

Jediné pozitívum na tejto škole bolo to, že som sa začal učiť na škole španielčinu. 

Na tejto škole som viac-menej trénoval na fyzické skúšky do školy, učil sa na príjimačky, plával, cvičil a objavoval čosi nepoznané (to je presne tá filozofia). 

Na túto školu som sa prihlásil len z toho dôvodu, aby som si nechal status študenta a mohol ďalej napredovať vo vzdelávaní. 


fotka z nácviku gymnastickej zostavy


horlivé učenie na príjimačky


4. Fyziológia ako spása?

Ďalšie vnuknutie myšlienky o medicíne prišlo na rovnakej fakulte, keď som chodil na prednášky z fyziológie. Veľmi ma zaujímala fyziológia a vzhľadom k tomu, že som v tom čase chodil na prípravné kurzy pre potenciálnych medikov a aj fyzioterapeutov, tak som v škole často vedel viac ako ostatní. Nie žeby som bol taký múdry, ale sobotami som mal kurzy a pondelkami fyziolu, čiže za tie 2 dni v mojej hlave niečo málo ešte aj ostalo.

Povedal som si: "Je to super predmet, na medicíne s tým nebudem mať žiaden problém". Aha! Tak som to úplne nedomyslel. Fyziológia na fakulte športu bola diametrálne odlišná a určite jednoduchšia ako na medicíne. S tým prestreleným mozgom to v menšej miere platí aj v tomto prípade. Som rád, že som ju dal! Zaujímavejšia ako biochémia, ale komplikovanejšia na logiku. Fyziológ pravdepodobne nikdy nebudem, no nikdy nehovor nikdy! Je to komplikovaný predmet a už len ženy sú asi komplikovanejšie ako fyziológia. Nemám pravdu?

 

5. Prípravný kurz Brain ON a fyzioterapia

Čo ma utvrdilo v tom, že som si vybral správne odbor bol spomínaný prípravný kurz, na ktorý som chodil každý druhý víkend. Mal som podanú prihlášku aj na fyzioterapiu, čo som mal ako poistku, keby mi nevyšla medicína.

Prvý krát keď som si podal prihlášku na fyzioterapiu (2017) sa mi zlúčili 2 udalosti. Príjimačky a EDS (európska dobrovoľnícka služba). Za úlohu som mal napísať motivačný list a našťastie ma vybrali. Žiaľ nebolo to jednoduché sa tam dostať, o to viac ma to mrzelo, keď sme sa museli aj s kamošom odhlásiť. 

Hoci som uprednostnil školu pred filmovým festivalom, nemal som dostatočné znalosti na školu fyzioterapie. Prvý rok som sa nedostal ani na fyzioterapiu, ani na EDS. Z každého neúspechu som sa otrepal a pokračoval ďalej na svojej ceste.






Musím povedať, že bez toho prípravného kurzu by som sa určite nedostal tak ďaleko. Na kurz som napísal aj krátku recenziu, kde som opísal celý priebeh, ako som to videl, ako som to cítil.










Príprava na učenie

Nikto s podobným príbehom

Keďže som nepoznal osobne nikoho, kto by mal rovnaký alebo aspoň podobný príbeh pred podaním prihlášky, tak som pátral na internete. Pregooglil som asi 2 dni čistého času a predsa som našiel zopár ambicióznych ľudí. 

Zazdieľam sem niekoľko obrázkov. Ak sa ti nebude chcieť čítať, tak si prečítaj len popisy k fotkám. Niektoré sú veľmi inšpiratívne. Aby bolo jasné, nie tie popisy.

Tento človek, čo je aj redaktor fóra 1lf, ktorý sa dostal z priemyslovky je vyštudovaný doktor. Presvedčil ma asi najviac svojím príbehom.

nestačilo sa "bifliť" len modelovky ale niekedy som nemal na výber



zo zámočníka kardiochirurg a z čašníka gynekológ, zaujímavé, až neuveriteľné


Keď som študoval na VUT, tak som mal kamaráta, ktorý sa dostal z hotelovej školy na technickú školu, kde potreboval dobehnúť gymnaziálnu matematiku. Všetko je možné. Momentálne je šikovný programátor z neho.

lýceum som síce vyštudoval ale trošičku iné



"Pre niekoho nie je medicína túžbou od detstva a dostanú sa k nej len tak náhodou"

"sú ľudia, ktorí obetujú 6 rokov len škole a takí ktorí si užívajú tiež aj život"


Veľmi dôležitá bola aj efektivita práce, kde dievča píše, že nesústreď sa na to, čo budeš robiť v lete ale len na učenie. Ja som totižto skriňu mal ďaleko :(


Tento bod je z môjho pohľadu veľmi dôležitý. Je xy ľudí, ktorí ti povedia, že sa učia 8 hodín denne ale efektivita zostala asi tak v šuflíku, keďže z toho hodinu surfujú na FB, hodinu na IG a 2 hodiny rozmýšľajú o blbostiach. 

To je neefektívne učenie, ktoré mám občas aj ja, keď napríklad dostanem nápad, novú myšlienku a z učenia prejdem rovno na písanie biznis plánov alebo začnem nový článok alebo čosi iní. Keďže dobré myšlienky sa nedajú jednoducho naplánovať kedy ty chceš, ale to som už odbočil.


Už keď sa mi naozaj nechcelo, tak som čítal knižku Konec Prokrastinace, ktorú som nedočítal ale je určite prínosná pre každého študenta.


celkom pekne opísaná vonkajšia motivácia vs. vnútorná motivácia


takto funguje môj bývalý spolužiak a veľmi mu to vyhovuje, osobne som to neskúšal



Už len slovíčko

Ako vidíš, som zložitý komplex, každým rokom sa mením, starnem a moje názory sú iné ako kedysi. To čo platí dnes, nemusí platiť zajtra, nie to o rok, či dva. 

Neviem či to bolo správne, nejdem sa obhajovať, ale je kvantum ľudí, ktorí nedokážu povedať akým smerom sa chcú uberať v maturitnom ročníku a podajú si prihlášku na 3 rôzne obory. To čo som ja urobil bol zálusk na psychiku a to nie len na moju ale aj iných, no inak by som neprišiel na to čo v živote chcem. Zažil som toho neskutočne veľa a neľutujem ani jeden chybný krok. Naopak každý ma posunul smerom vpred.

Pokračovanie článku o príjimačkach a ďalších srandách "pšíšte"...

Som večný študent?


Komentáre